Bestyrelsesreferat 18. marts 2026_
Referat af skolebestyrelsesmøde
Møde: onsdag den 18. marts 2026 kl. 16:00 - 19.00
Til stede: Lars Teglgaard (formand), Jens Muff (Aalborg Universitet), Mette Bech Hansen (medarbejderrepræsentant), Mads Nielsen, (medarbejderrepræsentant), Caroline Roed (elevrådsformand), Casper Møller Vinther (næstformand i elevrådet), Helle Møller Mikkelsen (repræsentant for erhvervslivet), Jens Frederik Justsen (rektor), Per Eslund (uddannelsesleder, referent), Kasper Ladefoged (BDO-revision)
Fraværende: Anne Mette Hede Jensen (leder af Ung Varde, repræsentant for skoleledergruppen i
Varde kommune)
Mødet hævet: 18.00
______________________________________________________________________
- Meddelelser, herunder godkendelse og underskrift af referat fra sidste mødeReferat af sidste møde blev godkendt og underskrevet.Orientering om nyligt afholdt gallafest, kommende FTL og nyt sproglaboratorium.
- Nyt fra Pædagogisk råd (PR)PR har haft oplæg om Erasmus+ og den elektroniske platform E-Twinning, som faciliterer faglige fællesskaber mellem elever rundt i Europa.Der er blevet afholdt sprogfestival for 4. klasser i kommunen, og der er tillige udviklet et nyt brobygningskoncept for 8. klasser.Orientering om elevernes valg af valgfag samt SRP-studieretningsprojektet.
- Nyt fra Elevrådet
Orientering om evaluering af ES-dag (Elevernes sportsdag). Elevrådet vil nytænke aktiviteter til arrangementet. Elevrådet vil tillige lave nye events for eleverne og derved skabe synlighed omkring elevrådet. - Årsregnskab 2025
Gennemgang af årsrapport 2025 og revisionsprotokollat 2025 ved revisor Kasper Ladefoged (BDO). Hovedkonklusion: revisionspåtegningen på årsrapporten er uden anmærkninger af nogen art. Af revisionsprotokollatet fremgår det, at der ikke har været væsentlige bemærkninger eller anbefalinger at følge op på fra 2024, og der er ikke væsentlige bemærkninger eller anbefalinger vedrørende 2025 for bestyrelsen at skulle tage stilling til. - Strategi for finansiel risikostyring
Drøftes på næste bestyrelsesmøde efter budgetopdatering. - Budget 2026
Efter opdateret budget efter elevoptage er der et overskud på godt 500.000 kr.
Driftsomkostningerne er tilpassey elevoptaget. - Søgetal stx og hf
Der er 125 på stx og 40 på hf. - EPX
Orientering om processen for omlægning af institutionslandskabet og for etableringen af EPX frem mod 2030. Region Syddanmark nedsætter et udvalg, som besøger institutioner i Syddanmark i april. Næste skridt i processen er lokale drøftelser om EPX-udbuddet.Orientering om kriterier for inddeling af byområder og skoletyper samt pejlemærker for et nyt institutionslandskab, herunder kriterier for økonomisk, faglig og social bæredygtighed. - Fastsættelse af næste møde
Næste bestyrelsesmøde afholdes 16.6.2026 kl. 16.00. - Eventuelt